Results 2019

Section 9 Final

SECTION 9 (FINAL): PRIMARY CHOIR TO YEAR 6 (MAX 60 VOICES)

Thursday 6 June  |  6.30pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator: Kate Albury    

 

1st & Gold Award          Genesis Christian College Upper Primary Choir  

2nd & Gold Award         Warrigal Road State School Senior Choir 

3rd & Gold Award          St Michael's College Senior Choir   

Gold Award                    Kurwongbah Performance Group 

Gold Award                    The Gap State School Senior Choir 


Harley Mead Encouragement Award  Kurwongbah Performance Group 

 

Section 7 (North)

SECTION 7 (NORTH): PRIMARY CONCERT BANDS

Monday 3 June  |  5.30pm  |  Ferny Grove SS  |  Adjudicator: Craig Davidson    

 

1st & Gold Award          Banksia Beach Advanced Concert Band  

2nd & Gold Award         McDowall State School Rode Band

3rd & Gold Award          Samford State School Senior Concert Band  

Silver Award                  Ferny Grove State School Senior Band

Silver Award                  Albany Hills State School Senior Band

Silver Award                  Genesis Christian College Primary Concert Band

Silver Award                  Patricks Road State School Senior Concert Band  

 

Section 2

SECTION 2: PRIMARY CHOIR TO YEAR 6 (10-30 VOICES)

Monday 3 June  |  6.30pm  |  The Gap SHS  |  Adjudicator: Emily Cox    

 

1st & Gold Award           The Gap State School Girls’ Choir

2nd & Gold Award          Bardon State School Bardo Voce

3rd & Silver Award         Dakabin PAC Choir

Silver Award                  Prince of Peace Voices

Silver Award                  Good News Lutheran School Chamber Choir

Silver Award                  Moreton Downs State School Senior Choir  

 

Section 5 (Central)

SECTION 5 (CENTRAL): JUNIOR CHOIR TO YEAR 4 (MAX 60 VOICES)

Friday 31 May  |  6.00pm  |  Albany Hills SS  |  Adjudicator: Robert Stewart    

 

1st & Gold Award          Northside Christian College Piccolos  

2nd & Gold Award         Prince of Peace Junior Choir

3rd & Silver Award        Eatons Hill Minors

Silver Award                 St Paul’s Red Shirt Choir

Silver Award                 Living Faith Year 2/3 Choir

Bronze Award               Moreton Downs State School Middle School Choir  

Section 5 (South)

SECTION 5 (SOUTH): JUNIOR CHOIR TO YEAR 4 (MAX 60 VOICES)

Wednesday 29 May  |  6.30pm  |  Mansfield State High School |  Adjudicator: Will Brown     

 

1st& Gold Award           Somerville House Poco a Poco 

2nd& Silver Award        Redeemer Lutheran College Junior Choir  

3rd& Silver Award         Robertson State School Junior Choir   

Bronze Award               Churchie Prep Junior Choir   

Section 9 - Heat 5

SECTION 9 – HEAT 5 (FAR-NORTH): PRIMARY CHOIR TO YEAR 6 (MAX 60 VOICES)

Monday 27 May  |  6.30pm  |  Northpine Christian College  |  Adjudicator: Kate Albury    

 

1st& Gold Award          St. Michael’s College Senior Choir  

Gold Award                  St Benedict’s Performers Choir 

Gold Award                  Northpine Christian College Viva Voce Choir 

Silver Award                 The Lakes College Primary Choir 

Silver Award                 Living Faith Year Senior Choir  

Section 9 - Heat 4

SECTION 9 – HEAT 4 (PETRIE): PRIMARY CHOIR TO YEAR 6 (MAX 60 VOICES)

Monday 27 May  |  6.30pm  |  Kurwongbah SS  | Adjudicator: Paul Holley   

 

1st& Gold Award         Kurwongbah Performance Group 

Gold Award                  Dakabin Bees Knees Choir

Gold Award                  Kurwongbah Senior Singers (non-competitive)

Silver Award                 Boondall State School Senior Choir 

Silver Award                 Dalby State School Senior Singers 

Silver Award                 Eatons Hill Majors 

Section 21

SECTION 21: SECONDARY CHOIR (ADVANCED)

Friday 24 May  |  8.00pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator: Emily Cox  

 

1st& Gold Award           Somerville House Cantrice  

2nd& Gold Award          Redeemer Lutheran College Senior Singers   

3rd& Gold Award           John Paul College Choir   

Gold Award                   The Southport School ‘Acafellas’  

Section 22

SECTION 22: SECONDARY CHOIR (INTERMEDIATE)

Friday 24 May  |  6.45pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator: Emily Cox  

 

1st& Gold Award           St Patrick’s College Singers   

2nd& Gold Award          The Southport School Senior Choir   

3rd& Gold Award           Genesis Christian College Events Choir  

Gold Award                   Craigslea Melodia   

Gold Award                   Kingston State College KPAC Choir 

Section 29

SECTION 29: SECONDARY CHOIR YEAR 7 TO YEAR 9 

Friday 24 May  |  5.30pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator: Emily Cox  

 

1st& Gold Award           Somerville House Cantamus   

2nd& Gold Award          St Patrick’s College Junior Voices  

3rd& Silver Award         Northside Christian College Middle School Voices 

Silver Award                 Shailer Park SHS Diatonics  

Silver Award                 McAuley College Core Choir   

Section 26

SECTION 26: SECONDARY CONCERT BANDS – INTERMEDIATE 

Thursday 23 May  |  5.30pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator: Alisa Jones  

 

1st& Gold Award           Redeemer Lutheran College Intermediate Concert Band  

2nd& Gold Award          Brisbane Girls Grammar School Chamber Winds  

3rd& Gold Award           Redcliffe Junior Wind Band  

Gold Award                   St Paul’s School Concert Band  

Silver Award                 St Peters Concert Band 1 

Silver Award                 Cantebury College Symphonic Band

Silver Award                 Wynnum State High School Concert Band  

Silver Award                 St Peters Wind Ensemble 

Bronze Award               St Patrick’s College Concert Winds

Bronze Award               St John’s Anglican College Wind Ensemble 

Section 25

SECTION 25: SECONDARY CONCERT BANDS – ADVANCED 

Wednesday 22 May  |  5.30pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator: Alisa Jones  

 

1st& Gold Award           John Paul College Wind Orchestra 

2nd& Gold Award          Redeemer Lutheran College Senior Concert Band 

3rd& Gold Award           Sheldon College Symphonic Winds 

Gold Award                   St Paul’s School Wind Ensemble 

Gold Award                   The Gap State High Symphonic Winds 

Silver Award                 St Peters Symphonic Winds

Silver Award                 Redcliffe Senior Concert Band

Silver Award                 St Patrick’s Symphonic Band 

Bronze Award               Genesis Christian College Secondary Concert Band 

Bronze Award               Wynnum State High School Symphonic Band  

Section 9 - Heat 3

SECTION 9 – HEAT 3 (CENTRAL): PRIMARY CHOIR TO YEAR 6 (MAX 60 VOICES)

Monday 20 May  |  6.30pm  |  The Gap State High School  |  Adjudicator: Peter Ingram 

 

1st & Gold Award         The Gap State School Senior Choir

Gold Award                  Somerville House Cantabile

Gold Award                  Northside Christian College Vivace Voice

Silver Award                 Ferny Hills State School Choir

Section 9 - Heat 2

SECTION 9 – HEAT 2 (SOUTH): PRIMARY CHOIR TO YEAR 6 (MAX 60 VOICES)

Monday 20 May  |  6pm  | Mansfield State High School  |  Adjudicator: Robert Stewart

 

1st & Gold Award         Warrigal Road State School Senior Choir 

Gold Award                  St John’s Anglican College Alpine Singers

Gold Award                  Ambrose Treacy College Junior Choir

Silver Award                 Redeemer Lutheran College – College Choristers

Silver Award                 Robertson Senior Choir

Silver Award                 Jamboree Heights Senior Choir – Voices of Jamboree

Section 9 - Heat 1

SECTION 9 – HEAT 1 (NORTH-WEST): PRIMARY CHOIR TO YEAR 6 (MAX 60 VOICES) 

Friday 10 May  |  7pm  |  Albany Hills State School  |  Adjudicator : Kate Albury

            

1st & Gold Award        Genesis Christian College Upper Primary Choir 

Gold Award                  Prince of Peace Senior Choir 

Gold Award                  Albany Creek State School

Gold Award                  St Agatha's Choir          

Silver Award                 Samford State School Vivace

Silver Award                 Bald Hills State School Senior Choir                             

Section 27

SECTION 27: SECONDARY STRING ORCHESTRA – INTERMEDIATE (UP TO GRADE 2)

Friday 10 May  |  6.30pm  |  St Peters Lutheran College PAC |  Adjudicator : Jonny Ng

            

1st & Gold Award        Brisbane Girls Grammar School Albinoni Strings 

2nd & Silver Award      St Paul's Allegretto Strings 

3rd & Silver Award       St John's Anglican College Con Brio Strings                               

Silver Award                 Redcliffe State High School Chamber Strings (non-competing)

Silver Award                 Redcliffe State High School String Orchestra

Silver Award                 The Gap State High Vivaldi Strings

Silver Award                 Genesis Christian College Senior String Ensemble

Section 24

SECTION 24: SECONDARY STRING ORCHESTRA – ADVANCED (GRADE 2.5 AND ABOVE)

Thursday 9 May  |  6pm  |  St Peters Lutheran College Chapel  |  Adjudicator : Jonny Ng

            

1st & Gold Award         The Gap State High Paganini Strings

2nd & Gold Award        St Paul's Vivo Strings 

3rd & Gold Award         St John's Anglican College Academy Strings

Gold Award                   QASMT Chamber Strings          

Silver Award                 The Gap State High Amadeus Strings

Silver Award                 Matthew Flinders Capriccio Strings

Bronze Award               Northpine Christian College Mozart Strings

Section 6

SECTION 6: STRING ENSEMBLE TO YEAR 6 (MIN 10 PLAYERS) 

Thursday 9 May  |  6pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator : Andrea Messenger        

1st & Gold Award         McDowall State School Presto Strings

2nd & Gold Award        Ironside Chamber Strings

3rd & Gold Award         Wilston State School Vivace Strings

Gold Award                   Robertson State School Vivaldi Strings

Gold Award                   Genesis Christian College Junior Strings

Gold Award                   St John's Anglican College Bellissimo Strings

Silver Award                 Robertson State School Corelli Strings

Silver Award                 St Paul's School Lento Strings

Silver Award                 Northpine Christian College Pizzicato Strings

Platinum Sponsor
Voices of Birralee
Gold Sponsors
Kodály Music Education Institute
Brisbane Chorale
Latest
Join our team of supporters today!

QYMA would be delighted to hear from members of the community or organisations/businesses who would like to sponsor a section of the music competition.
Please contact QYMA Administrator: Maree Butterworth.