Results 2021

Section 6

SECTION 6: STRING ENSEMBLE TO YEAR 6 (max 70 players) 

Thursday 6 May  |  6pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator : Michael Patterson        

1st & Gold Award         Ironside Chamber Strings

2nd & Gold Award        Wilston State School Vivace Strings

3rd & Silver Award       McDowall State School Presto Strings    

Silver Award                 The Springfield Anglican College Sculthorpe String Ensemble

Silver Award                 The Springfield Anglican College Grainger String Ensemble

top

Section 27

SECTION 27: SECONDARY STRING ORCHESTRA – Intermediate (up to Grade 2) 

Friday 7 May  | 6.00pm  |  St Peters Lutheran College PAC |  Adjudicator : Adam Chalabi

            

1st & Gold Award Brisbane Girls Grammar School Bartok Strings

2nd & Silver Award  Redcliffe State High School String Orchestra  

3rd & Silver Award      St Paul's Allegretto Strings                                             

top

Section 24

SECTION 24: SECONDARY STRING ORCHESTRA – Advanced (Grade 2.5 and above)

Friday 7 May  |  7:45pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator : Adam Chalabi

            

1st & Gold Award         St Peters Chamber Soloists

2nd & Gold Award       John Paul College Sinfonia

3rd & Silver Award      St Paul's Vivo Strings                                

Silver Award                 Matthew Flinders Anglican College String Orchestra          

Bronze Award      St Andrew's Anglican College Senior String Orchestra                 

Bronze Award               Redcliffe State High School Chamber Strings

top

Section 7

SECTION 7: PRIMARY CONCERT BANDS

Wednesday 19 May  |  6.00pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator: Patrick Pickett CSM    

 

1st & Gold Award          Banksia Beach State School

2nd & Gold Award         McDowall State School Rode Band

3rd & Gold Award          Samford State School Senior Concert Band

Silver Award                  St Peters Concert Band 2

Silver Award                  Ferny Grove Senior Band

 

top

Section 25

SECTION 25: SECONDARY CONCERT BANDS – ADVANCED 

Wednesday 19 May  |  8.15pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator: Patrick Pickett CSM  

 

1st& Gold Award            St Peters Symphonic Winds

2nd& Gold Award          John Paul College Wind Orchestra

3rd& Silver Award          Redcliffe State High School Senior Concert Band 

top

Section 5

SECTION 5 : JUNIOR CHOIR TO YEAR 4 (MAX 60 VOICES)

Wednesday 26 May  |  5.00pm  |  St Laurence's College ERPAC  |  Adjudicator: Dr Katrina Peddell     

 

1st & Gold Award           Somerville House Poco Poco

2nd & Gold Award         Ormiston State School Junior Choir

3rd & Silver Award         The Lakes College Junior Choir

Silver Award                   Eatons Hills State School Minors Choir

Silver Award                   Churchie Prep Junior Choir


top

Section 9 (South)

SECTION 9 (South): PRIMARY CHOIR TO YEAR 6 (MAX 60 VOICES)

Wednesday 26 May  |  7.15pm  |  St Laurence's College ERPAC  |  Adjudicator: Dr Katrina Peddell    

 

 

Gold Award           Somerville House Cantabile

Gold Award          Warrigal Road State School Chamber Choir

Gold Award          Dalby State School Senior Singers 

Silver Award         AB Patterson College Year 4/5 Choir

Silver Award         The Lakes College Primary Choir

Silver Award          Ormiston State School Senior Choir

Silver Award         AB Paterson College Year 6 Choir

Silver Award         Churchie Prep Choir


 

top

Section 22

SECTION 22: SECONDARY CHOIR (INTERMEDIATE)

Friday 21 May  |  6.00pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator: Paul Holley OAM  

 

1st& Gold Award              MacGregor State High School MACappella

2nd& Gold Award             Murrumba State Secondary College Canto Chorale

3rd& Gold Award             Matthew Flinders Anglican College Lumina Voices

Gold Award                      Craigslea State High School Melodia

Gold Award                      AB Patterson College Year 7/8 Choir

Gold Award                      Genesis Chorale

Silver Award                     Craigslea State High School Bassline

Silver Award                     McAuley College Core Choir


top

Section 21

SECTION 21: SECONDARY CHOIR (ADVANCED)

Friday 21 May  |  8.15pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator: Paul Holley OAM  

 

1st& Gold Award             Matthew Flinders Anglican College Chamber Voices

2nd& Gold Award            John Paul College Chamber Choir

3rd& Gold Award             MacGregor State High School

Silver Award                    AB Patterson College Chamber Choir

Silver Award                    Marist College Chamber Choir


top

Section 9 (West)

SECTION 9 (WEST): PRIMARY CHOIR TO YEAR 6 (MAX 60 VOICES) 

Thursday 3 June  |  6.00pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator : Dr Katrina Peddell

            

      

Gold Award                 Genesis Christian College Senior Primary Choir

Gold Award                 Wilston State School Chamber Choir 

Gold Award                 Eagle Junction State School Vocal Ensemble

Gold Award                 Good News Chamber Choir 

Silver Award                Eatons Hill State School Majors Choir

Silver Award                Samford State School

Silver Award                Senior Choir - Voices of Jamboree

Silver Award                The Springfield Anglican College Chorale

Silver Award                Bardon State School Bardo Voce

Silver Award                Ferny Hills State School Choir                            

top

Section 9 - Overall Winners

SECTION 9 : PRIMARY CHOIR TO YEAR 6 (MAX 60 VOICES) 

Adjudicator : Dr Katrina Peddell

            

  

1st                  Genesis Christian College Senior Primary Choir

2nd                 Wilston State School Chamber Choir 

3rd                  Somerville House Cantabile                    

top
Gold Sponsors
Kodály Music Education Institute
Brisbane Chorale
Presented By
Join our team of supporters today!

QYMA would be delighted to hear from members of the community or organisations/businesses who would like to sponsor a section of the music competition.
Please contact QYMA Event Coordinator, Lauren Adams, via email:

Voices of Birralee