2024 Results

Section 6

SECTION 6: String Ensembles to Year 6

Wednesday 8 May  |  6.00pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator : Loreta Fin AM

1st & Gold Award       Ironside Chamber Strings

2nd & Gold Award      Genesis Christian College Intermediate Strings

3rd & Silver Award     St Paul's Adagio Strings

Silver Award              Indooroopilly State School Chamber String Ensemble

Silver Award              St Paul's Lento Strings


top

Section 29

SECTION 29: Secondary Choir Years 7-9

Thursday 9 May  |  6.00pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicators : Emily Cox AM and Nerida Eckert

1st & Gold Award         A.B. Paterson College Year 7-9 Choir

2nd & Gold Award      Mansfield State High School Cantrice Girls' Choir

3rd & Gold Award         Mansfield State High School Male Chorus

GoldAward                   Somerville House Cantamus

top

Section 21

SECTION 21: SECONDARY CHOIR (ADVANCED)

Thursday 9 May  |  7.30pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicators: Emily Cox AM and Nerida Eckert

1st& Gold Award             Matthew Flinders Anglican College Chamber Voices

2nd& Gold Award            A.B. Paterson College Chamber Choir

3rd& Gold Award             Redeemer Lutheran College Senior Singers

Gold Award                    MacGregor State High School Vocal Harmony

Gold Award                    MacGregor State High School MACappella

Silver Award                    MacGregor State High School Show Choir

Silver Award                    Brisbane State High School Vox Musica

top

Section 22

SECTION 22: SECONDARY CHOIR (INTERMEDIATE)

Friday 10 May  |  6:00pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator: Kate Albury

1st& Gold Award     Brisbane Girls Grammar School Euphonix

2nd& Gold Award      Craigslea State High School Chamber Choir

3rd& Gold Award     Matthew Flinders Anglican College Lumina Voices

Gold Award             A.B. Paterson College Senior Choir

Silver Award             The Lakes College Secondary Vocal Ensemble

Silver Award.           Kingston State College Decasonic

Silver Award             Brisbane State High School Chorale




top

Section 07

SECTION 07 - PRIMARY CONCERT BANDS

Monday 13 May  |  6.00pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator: Ashleigh McLaren

1st& Gold Award           Ferny Grove State School Senior Concert Band

2nd& Gold Award          Guardian Angels Senior Band

3rd& Silver Award         St Peters Concert Band 2

Silver Award                  A.B. Paterson Year 6 Concert Band

Silver Award                Nudgee College Junior Concert Band

Silver Award               The Lakes College Concert Band




top

Section 25

SECTION 25: SECONDARY CONCERT BANDS – ADVANCED 

Wednesday 15 May  |  6.00pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator: Peter Luff

1st& Gold Award           St Peters Symphonic Winds

2nd& Gold Award          Matthew Flinders Anglican College Wind Symphony

3rd& Gold Award           Redeemer Lutheran College Wind Orchestra

Gold Award                   Sheldon College Symphonic Winds

Gold Award                    Anglican Church Grammar School Morris Wind Symphony

Gold Award                    Kenmore State High School Symphonic Band

Silver Award                   St Pauls Wind Ensemble

Silver Award                   A.B. Paterson College Wind Symphony       

Silver Award             John Paul College Wind Orchestra

Silver Award                  Brisbane Girls Grammar School Wind Symphony

top

Section 24

SECTION 24: SECONDARY STRING ORCHESTRA – Advanced (Grade 2.5 and above)

Thursday 16 May  |  6.00pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator : Anne Horton

            

1st & Gold Award        St Peters Soloists

2nd & Gold Award       St Peters Camerata Strings

3rd & Silver Award     Somerville House Strings

Silver Award                Matthew Flinders Anglican College String Orchestra  

Silver Award            Anglican Church Grammar School Chamber Strings

Silver Award            Canterbury College Sinfonia Strings

Bronze Award            Redeemer Lutheran College Chamber Strings

Bronze Award            St Paul's Chamber Strings

Bronze Award             Canterbury College Ritornello


top

Section 26

SECTION 26: SECONDARY CONCERT BANDS – INTERMEDIATE

Friday 17 May  |  6.00pm  |  St Peters Lutheran College PAC  |  Adjudicator: Peter Luff

1st& Gold Award          Redeemer Lutheran College Wind Symphony    

2nd& Gold Award         Franciscan College's Wind Ensemble

3rd& Gold Award      The Lakes College Symphonic Winds

Gold Award                Aquinas College Collective

Gold Award              St Paul's School Concert Band

Gold Award                   Redeemer Lutheran College Wind Ensemble

Gold Award                   St Peters Wind Ensemble 

Silver Award                  St Peters Concert Band 1 

Silver Award                  Genesis Christian College Wind Ensemble

Silver Award             Nudgee College Concert Band




top

Section 05 (Gold Coast)

SECTION 05 : JUNIOR CHOIR TO YEAR 4 

Monday 20 May  |  5.30pm  |  A.B. Paterson College Dunlop Multi-Purpose Centre|  Adjudicator: Dr Robert Stewart

1st & Gold Award            A.B. Paterson College Year 3/4 Choir

2nd & Gold Award           Benowa State School Junior Choir

3rd & Gold Award            Benowa State School Intermediate Choir

Gold Award                    A.B. Paterson College Year 2 Choir

Silver Award                    Saint Stephen's College Treblemaker's Choir

Silver Award                       A.B. Paterson College Prep Choir

Silver Award                    A.B. Paterson College Year 3 Choir

Silver Award                     A.B. Paterson College Year 1 Choir


top

Section 09 (North)

SECTION 9 (North): PRIMARY CHOIR TO YEAR 6 

Wednesday 22 May  |  6.00pm  |  Genesis Christian College MP1 Auditorium |  Adjudicator: Kylie Los


Gold Award                  Genesis Christian College Senior Primary Choir

Gold Award     Big Bardon Choir

Gold Award                 The Lakes College Primary Choir

Gold Award                 St Paul's Junior School Choir

Gold Award                 Boondall State School Senior Choir

Gold Award                 Nudgee College Competition Choir


We also had a special performance from Nudgee College Brotherhood (years 7-12). They received a Gold adjudication for their performance.



top

Official partners of Queensland Youth Music Awards